Забіги

Приблизний перелік забігів на 2017 рік

Приблизний перелік забігів на 2017 рік

01 січня 2016 | 01:01
Пропонуємо Вашій увазі приблизний перелік забігів на 2017 рік, які планують проводити в Україні. Звертаємо увагу, що не нді заходи відображені...

Непохитне братство короткого леза

Якими б затребуваними не були певні навички людини, час завжди вносить свої корективи. З вулиць Заходу зникли ковбої, Європи – мушкетери та лицарі, Сходу – самураї. Однак будь-які зміни із руйнуванням старого завжди несуть і зародження нового. Чанбара, кендо, фехтування – ці та інші засоби умертвлення людини втратили свою первинну мету і перетворилися на мистецтво володіння зброєю, поставивши перед адептами високі цілі самовдосконалення. Приблизно такі ж трансформації переживає в наш час і ножовий бій, який все більше концентрується в залах, набуваючи спортивно-змагальних рис. Про те, як саме цей процес відбувається в Україні, а точніше – в Києві, ми спілкувались з одним із засновників київського клубу ножового бою Fratria Fortis («Фратрія фортіс») Костянтином Ульяновим.

FZ: Що означає назва вашого клубу, як вона виникла?

– Ідея виникла десь у 2008 році. Ми зустрічалися маленькою компанією людей, кожен з яких займався в якійсь секції бойових мистецтв, і спарингували один з одним. На певному етапі ми захотіли обмінятися досвідом і з іншими людьми. Тоді з’явився «Клуб любительського ножового бою» (КЛНБ) – таке собі співтовариство, де можна було просто прийти і пофехтувати за договірними правилами. З часом простих спарингів стало не вистачати – захотілося якісного росту. Ми почали шукати інформацію, методики і так далі. Пізніше назва себе вичерпала, оскільки ми накопичили турнірний досвід, розвинули своє розуміння спортивного ножового бою. І тоді прийшло нове ім'я – Fratria Fortis, що з латині можна перекласти як «Братство непохитних» або «Непохитне братство», кому як більше подобається.

FZ: Що охоплює поняття ножового бою у вашому випадку? Тобто це бій з колючо-ріжучою зброєю, із застосуванням прийомів ударної і кидкової технік?..

– Для нас у, першу чергу, ножовий бій – це контактний спорт. Його складно віднести до якогось сформованого напрямку: рукопашний бій, фехтування чи просто такий от фітнес – він десь поміж цими поняттями. З одного боку, головне – це наявність макета ножа (імітація кишенькового складничка, чи то японського ножа танто або репліка середньовічного європейського кинджалу). Але розміри «зброї», дистанція і сама динаміка передбачають і ударну техніку, і кидкову, і навіть боротьбу в партері. Ніж накладає свої обмеження і диктує свою специфіку. Не можна просто боксувати, маючи в руці макет, націлюючись просто бити, але й наслідувати спортивних фехтувальників, ігноруючи можливості ударів руками і ногами також неправильно.

FZ: Як співвідносяться ударні та фехтувальні техніки у вашому технічному арсеналі?

– Якщо говорити про співвідношення рукопашного бою до фехтування (в даному випадку техніки саме бою зі зброєю), то в спортивному ножі превалює друге. Адже у ножа здатність до пошкоджень вища, ніж у навіть найнатренованішого кулака. Якщо це не враховувати в методиці оцінки спортивного напрямку, то вийде просто ще один вид рукопашки, але з непотрібною паличкою, затиснутою в кулаці.

Ще однією відмінною рисою спортивного ножового бою є його віковий поріг. Людина навіть старша сорока років може успішно виступати на змаганнях, за умови правильних тренувань. Часто буває людина, яка фактично вже реалізувалася в житті, вибирає ножовий бій як форму дуже динамічного фітнесу, оскільки це цікавіше, ніж просто бігати по доріжці в тренажерному залі.

FZ: Ви представляєте певний стиль, чи у вас йде процес винаходу власного велосипеду?

– Відповім цитатою відомого в колах ножовиків і фехтувальників Андрія Нечаєва: «На питання, який у вас стиль, я зазвичай відповідаю: контактний».

Я б сказав, що ми займаємося ММА у світі збройних єдиноборств, де головним критерієм служить спортивна (читай – бойова) результативність, не зважаючи на традиції старих майстрів і кланових стилів. Якщо техніка працює проти мотивованого і підготовленого не гірше за вас партнера – їй знайдеться місце в СНБ. І не має значення, звідки вона взята – з тайського боксу або середньовічних настанов Ганса Тальхоферра. І не важливо, наскільки авторитетним є цей гуру.

FZ: До речі, самі ви звідки вбирали інформацію для тренувань?

– Спортивний ножовий бій – це молодий вид єдиноборств. Ще немає поширених і усталених методик, тому ми брали і пробували все, до чого могли дотягнутися: організовували семінари, привозячи інструкторів з тієї ж Росії, вивчали відео відомих майстрів (К. Воюшин, А. Кочергін, Л. Томпсон), фехтбухи з європейського фехтування, радянські підручники з боксу та інших єдиноборств. Все це аналізувалося, комбінувалося і мало-по-малу, виникало власне розуміння, як техніки, так і методики, яке вже потім розвивалося самостійно, постійно проходячи перевірку змаганнями, відкритими килимами і зустрічами з іншими клубами і напрямами.

FZ: Як зараз поставлений тренувальний процес?

– Загалом тренування складаються з усім відомих компонентів: загальна і спеціальна фізичні підготовки, відпрацювання техніки в парах і на снарядах. Ну, і головне – це спаринги. Завдяки правильному підбору макетів і захисного спорядження, спарингувати можна багато, без втрати якості (не перетворюючи це в гру на торкання) і уберігаючи учнів від травм.

FZ: СНБ в Україні розвиває тільки «Fratria Fortis» чи є й інші однодумці? Як з ними співпрацюєте?

– Так чи інакше, спаринги з макетами ножів практикують в багатьох школах єдиноборств, але систематичними тренуваннями саме спортивного ножового бою займаються лише кілька клубів у Києві, Харкові, Одесі, Севастополі та Дніпропетровську. Наприклад, харківський Blade Brothers щороку проводить традиційний турнір в середині весни, та й до нас приїжджають на кожен захід.

FZ: Скільки у вас залів і де вони розташовані?

– Зараз у клуба є два зали в Києві: на Оболонському проспекті 2б і на вулиці Ярослава Галана 2.

FZ: Є якісь умови прийому до клубу (вік, досвід, спорядження і т.д.)?

– Крім загальноприйнятих умов для тренувань – відсутність медичних протипоказань до спорту – обов'язковою умовою є повноліття. У певних випадках можемо попросити документ, який засвідчує відсутність проблем із законом.

Для початку занять спеціального спорядження не потрібно – одяг та взуття. У майбутньому буде потрібно захист для очей (підійдуть і будівельні окуляри), спеціальні рукавички для захисту кистей і шолом або фехтувальна маска.

FZ: Як ви попереджеєте відвідування клубу різними «тітушками»?

– Ми чесно попереджаємо, що маємо право відмовити будь-якій людині в тренуваннях, якщо будемо вважати, що йому не місце в нашому спорті. Хоча таке трапилося тільки одного разу. Люди, що шукають не фехтування та змагальної культури, а якихось похмурих знань, у нас не затримуються більше одного, максимум двох тренувань – у нас їм просто не цікаво. А ті, хто хоче дурість поганяти, скоріше підуть в інше місце.

FZ: Що чекає новачка на перших тренуваннях?

– У нас багато уваги приділяється розвитку швидкого входу, стрибучості, швидкості і витривалості, тому спочатку доведеться над цим попітніти. Будуть вправи на шагістіку (переміщення), елементарні технічні дії та відпрацювання їх на снарядах і в парі. Але навіть на першому тренуванні новачок спробує, що таке спаринг, просто з безліччю обмежень і на спеціальних макетах.

FZ: Ви проводите змагання з ножового бою. Це якісь уніфіковані вами правила або ви їх у когось запозичили?

– Якихось єдиних правил у СНБ немає. Тому що кожен бачить ножовий поєдинок по-своєму. Ми кілька років відпрацьовували різні варіанти правил, так щоб з одного боку, це не було схоже на чанбара з її надувними мечами, але і без непотрібного травматизму, як в кої танто дзюцу.

FZ: З якими складнощами зазвичай стикаєтеся підчас проведення змагань?

– Головна складність – це об'єктивне суддівство. Високі швидкості роблять роботу суддів вкрай важкою, а оцінювати доводиться і силу, і зону попадання, і своєчасність. Так само одвічний камінь спотикання – це наявність (або відсутність) рукопашної техніки в правилах. Дуже часто складається ситуація, коли спортсмен свідомо розмінює декілька умовно смертельних уколів на один хороший удар, який відправляє його опонента в нокаут, що, звичайно ж, має мало спільного з ножовим боєм.

FZ: У нас багато хто прагне зареєструвати власну федерацію, щоб мати виняткове право на розвиток даного напрямку в Україні і отримувати від держави відповідні дотації. Не було думки піти цим шляхом?

– На даний момент, така федерація буде мертвонародженою, оскільки в усій Україні людей, що займаються СНБ, менше, ніж виступаючих на змаганнях в одній тільки Москві. Та й дуже сумніваюся, що чиновники схвалять вид спорту, сама назва якого, викликає у пересічного громадянина асоціацію не зі спортом, а чорт знає з чим.

FZ: Як в принципі плануєте подальший розвиток?

– Процес іде. Скажімо, на першому турнірі Києва на початку 2010 року приймали участь десь близько 16 бійців. Цього року першість столиці зібрала 40 фехтувальників з 10 міст України. Наш клуб постійно запрошують на фестивалі, присвячені спорту та здоровому способу життя («Парк Київська Русь», «Сталева муза» і т.д.), де у відвідувачів є постійний інтерес до теми. А на щорічний «Великий відкритий килим» з’їжджаються представники історичного фехтування, традиційних систем, філіппінських бойових мистецтв і багатьох інших напрямків. Пройде час, і ножовий бій остаточно позбудеться непотрібних асоціацій з чимось небезпечним. Наприклад, вже в декількох турнірах нарівні з чоловічими боями проводиться і жіноча номінація. Зростає аудиторія, причому якісно. У СНБ приходять фехтувальники і реконструктори. Прикладом тому – Київський фехтувальний клуб, який не пропускає жодного місцевого турніру. Та й спортсмени-рукопашники все частіше хочуть спробувати себе в чомусь новому і вибирають ножовий бій.

Розмову вела: Людмила МЕЗЕНЦЕВА
Фото: з особистого архіву Костянтина УЛЬЯНОВА

Останні публікації

Як виховати в дитині хоробрість: програма Life Skills

Як виховати в дитині хоробрість: програма Life Skills

18 серпня 2018 | 00:08
Продовжуємо розвповідб про «Програму життєвих навичок», яку розробив тренер і засновник американського клубу Peak Performance MMA Пол Хальм. Протягом року...
Как прищепити дитині любов до книжок

Как прищепити дитині любов до книжок

04 серпня 2018 | 16:08
От же ж біда для сучасних батьків — діти проміняли книги на гаджети! Втупляться в ігри і не хочуть відкривати...
Програма Life Skills: рішучість

Програма Life Skills: рішучість

28 травня 2018 | 22:05
Як натренувати в дитині рішучість? Тренер і засновник американського клубу Peak Performance MMA Пол Хальм досягає цього задопомогою розробленої ним...
Шлях до прибуткової професії

Шлях до прибуткової професії

02 травня 2018 | 09:05
«Дивись, Zumba — популярний напрям! Заняття відвідує купа народу. Можна тренувати і непогано заробляти!», — вирішим допомогти моїй тренерській кар'єрі...
Програма Life Skills: позитивне мислення

Програма Life Skills: позитивне мислення

08 січня 2018 | 03:01
Продовжуємо розповідь про програму Life Skills, яку розробив засновник американського клубу Peak Performance MMA Пол Хальм. Він виділив 12 найважливіших...